A Birodalom hóhérainak nyomában
A LATIMO támogatásával, 2014-ben, a magyar holokauszt 70. évfordulójára megjelent Ernesto Frers: „A Birodalom hóhérainak nyomában” c. könyve, amely az oknyomozó spanyol történész-újságíró 2009-ig végzett kutatásainak összefoglalása.
A könyv három részben tárgyalja a holokauszttal kapcsolatos történéseket.
Az első részben bemutatja a náci ideológusok – Himmler, Eichmann, Heydrich és mások - életét, fejlődéstörténetüket és azokat a legfontosabb eseményeket, amelyek meghatározták tetteiket. Milyenek voltak, hogyan gondolkodtak, milyen volt a magánéletük?
A második rész a végrehajtók borzalmas tetteit ismerteti. A hóhérok: Klaus Barbie, Hermine Braunsteiner és a többiek. A tudomány álcája alatt, élő embereken kísérletező „tudós orvosok”, mint Mengele vagy Helm.
A sors fintora, hogy nagyon sokan közülük, akik nem kerültek a nürnbergi vagy más bíróságok elé, a Vatikán, a Vöröskereszt vagy a győztes hatalmak segítségével, aktív közreműködésükkel megmenekültek, és főleg Dél-Amerikában, de például Egyiptomban is bujkáltak, majd élték egyre inkább normális napi életüket (Eichmann, Mengele, Helm), sőt lettek kormánytanácsadók, mint például Klaus Barbie Bolíviában.
A harmadik rész azokról szól (Kovner, Wiesenthal, Beate Klarsfeld), akik egy feltételezett igazságszolgáltatás nevében annak szentelték életüket, hogy üldözzék, kézre kerítsék a borzalmas tettek elkövetőit és megbosszulják tetteiket.
A könyv az újabb kutatások eredményeit tartalmazza, és érdekfeszítően mutatja be az emberiség eddigi legsötétebb és legszörnyűbb időszakát és utóéletét.
Ernesto Frers: A Birodalom hóhérainak nyomában – a náci vezetők és üldözőik története
Globobook Kiadó 2014
Fordította: Bethlen József