Az EU is megkérdőjelezi a venezuelai népszavazás eredményét
Írta:hm
Miközben a venezuelai választási hatóságok és a Nicolás Maduro nevével fémjelzett szocialista kormánypárt továbbra is vitatják a vasárnapi voksolás hivatalos részvételi statisztikáit, az EU kétségeit fejezte ki a szavazás tisztaságával, valamint a referendumot kísérő túlzott rendőri erőszakkal kapcsolatban.
A vasárnapi voksoláson Venezuelában a szavazók annak a leendő alkotmányozó nemzetgyűlésnek összetételéről döntöttek, amelynek feladata elvben az ország alkotmányának újrafogalmazása lenne. Az ellenzéki pártok jó előre bejelentették, hogy bojkottálják a szavazást, mivel a tervbe vett új alkotmány aránytalanul széleskörű hatalommal ruházná fel Maduro elnököt.
A hivatalos adatok szerint mintegy 8 millióan járultak az urnákhoz július 30-án Venezuelában, amely napot egyébként az április óta tartó zavargások egyik legvéresebb epizódjaként tartanak számon. A hivatalos adatokat az ellenzék nem ismeri el, és ha lehet hinni az elvben független megfigyelőknek, a valós részvétel a hivatalos 41,53% fele körül alakulhatott.
A szavazás eredményével és a voksolást kísérő rendőri túlkapásokkal kapcsolatban elítélő hangú nyilatkozatot adott ki az EU Külügyi Szolgálata, hangsúlyozván, hogy „a demokratikus intézményrendszer válságára egy megkérdőjelezhető és erőszakos körülmények között választott alkotmányozó nemzetgyűlés nem lehet megoldás”.
Az Egyesült Államok szankciókat helyezett kilátásba több venezuelai tisztviselő, valamint alkotmányozó nemzetgyűlés 545 tagja – köztük számos alacsonyrangú pártkáder – ellen is. A Venezuelából az USA-ba irányuló olajexport embargójáról azonban nem esett szó.
Nem hivatalos források szerint 14-en vesztették életüket a vasárnapi szavazást kísérő erőszakhullámban, köztük két népszerű ellenzéki vezető, valamint a polgárháborús állapotokat idéző Altamira városnegyedben történt robbanásban hét rendőr is megsérült. Miranda állam ellenzéki kormányzója Henrique Capriles a demonstrációk folytatására szólította fel híveit és hangsúlyozta, hogy nem ismerik el a választás eredményét.
A Torino Capital, New York-i befektetési bank exit poll eredményeire hivatkozva a brit The Guardian napilap 18,5%-os részvételről ír, amely adat arra enged következtetni, hogy Maduro kormánya még mindig viszonylag széles és mobilizálható tömegbázissal bír. Ugyanakkor a Torino Capital kutatása arra is felhívja a figyelmet, hogy a 2,6 milliós venezuelai közalkalmazotti réteg valószínűleg nem teljesen önszántából járult az urnákhoz, amire ismerve a latin-amerikai politikai kultúrát igen jó esély mutatkozik.