A LATIMO képviselői a kolumbiai elnökkel találkoztak
Készítette: TT
Amikor a két ország történetében első ízben került arra sor, hogy hazánkba látogatott Kolumbia elnöke, a vele folytatott munkareggelire a LATIMO képviselői is meghívást kaptak. Így a szervezet elnöke, Balogh Sándor, főtitkára, Tóth Tamás és üzleti vonalának képviselője, Bethlen József is jelen voltak azon az alkalmon, amikor Juan Manuel Santos a megjelentek számára összefoglalta, mit is rejt a dél-amerikai ország ma a nagyvilág, egyben Magyarország számára.
Santos elnök kiemelte, tudatosan választották hazánkat is, amikor a néhány európai országra kiterjedő hivatalos látogatást eltervezték. Kolumbia nyit a világra, benne a közép-kelet-európai térség felé is, amellyel mindeddig csak nagyon szórványosak voltak kapcsolatai. Ezt elősegíti, hogy a közelmúltban mindkét ország visszaállította rezidens diplomáciai képviseletét Bogotában, illetve Budapesten, s a külképviseletekre – mint az elnök fogalmazott – komoly szerep vár a viszony szorosabbra fűzésében.
Juan Manuel Santos aláhúzta, hogy Kolumbia – Chile, Mexikó és Peru mellett- a négy legjobban teljesítő latin-amerikai ország közé tartozik. Kolumbia makrogazdasági mutatói kiválóak, amit elősegít a hosszú időn keresztül tudatosan folytatott megfontolt fiskális politika. Ennek eredményeként a nemzetközi hitelminősítő intézetek az országot egyértelműen befektetésre ajánlott osztályban tartják. Kolumbia várja is ezeket a befektetéseket, hazánkból is, amelyekhez ma elsősorban az infrastruktúráját fejleszti rohamos ütemben és kedvező adófeltételeket kínál.
A gerillaszervezettel folytatott majd 50 évig tartó polgárháború lezárása azt is lehetővé tette, hogy az ország eddig megközelíthetetlen részérei elérhetővé váljanak a külföldiek, úgy a turisták, mint a befektetési lehetőségeket kereső üzletemberek számára. Kolumbia ezért ma elsősorban az utak, kikötők, repülőterek építésének országa. Érthető módon, hiszen az ország kiváló földrajzi elhelyezkedése miatt Kolumbia egyszerre karibi, andesi, amazóniai, Csendes-óceáni és dél-amerikai állam. A nagyon gyorsan növekvő turizmust a kedvelt területek fizikai elérhetősége megteremtésének lehetőségen túl az is magyarázza, hogy Kolumbia olyan országa, amelynek biodiverzitása a világon egyedülálló.
A GDP tavaly 2% körül bővült, az idei évre 3%-ot várnak, a stabil gazdasági helyzet és a demokratikus berendezkedés eredményeként Kolumbia hamarosan a világ fejlett országait tömörítő OECD tagjává válik. Santos elnök szerint bármelyik jelölt is nyeri meg a hamarosan sorra kerülő elnökválasztást, a kolumbiai hagyományokat követve bizonyosan a kitaposott, s jól bevált úton halad tovább. Az elnök kitért arra is, hogy Kolumbia példamutató magatartást tanúsít a Venezuelából az ottani helyzet miatt tömegesen menekülő számára, s az országba érkezőknek megadja mindazt a támogatást, amelyet az emberiességi megfontolásokon túl a két testvér-ország hagyományos jó kapcsolatai is indokolnak.
Előadását befejezve Juan Manuel Santos ismételten arra buzdította a megjelent magyar érdekeltségek képviselőit, hogy fejlesszék kapcsolataikat Kolumbiával, kereskedjenek a dél-amerikai országgal és ne hagyják kihasználatlanul a kedvező befektetési lehetőségeket. Előadását jó hangulatú kérés-felelet rész követte, amelyen a közvetlen dél-amerikai elnök bizonyosan tovább barátokat szerzett hazája számára.